Prawo budowlane o ogrodzeniach

2

Posted by Sztachety | Posted in Ogrodzenia, Ogrodzenia PCV, Ogrodzenia plastikowe | Posted on 03-02-2012

Tagi: , , , , ,

Płot jest istotnym substratem każdej nieruchomości. Podstawowym zadaniem jest ubezpieczenie posiadłości przed osobami nieupoważnionymi do wejścia na jej teren. Jednakże jak postawienie ogrodzenia ma się do obowiązującego w Polsce prawa budowlanego.

Ogromnie często używa się tzw. zasadę prawej strony. Polega ona na tym iż posiadacz nieruchomości ma obowiązek ogrodzenia frontu swojej nieruchomości i prawej strony. Część ogrodzenia z tyłu posesji winna być sfinansowana przez obu sąsiadów po połowie.

Powyższa reguła ogradzania terenu nie ma odzwierciedlenia w aktualnych przepisach. Polskie rozporządzenia nie normuje sprawy opłacania wydatków budowy płotu. Jest to kwestia określana osobiście między sąsiadami. Aczkolwiek pokryć wydatki budowy takiego ogrodzenia.

Nie mniej jednak Kodeks Cywilny głosi, iż płot znajdujące się na granicy ma wychodzić na dobre obu sąsiadom, w związku z tym bez względu na to kto pokrył koszty budowy ogrodzenia Poznań obie strony mają obowiązek ponosić koszty jego eksploatacji.

Płot od strony sąsiada powinno być zamieszczone w osi działki, jeżeli sąsiad zgodzi się na budowę ogrodzenia. W sytuacji braku porozumienia płot nie powinno przekraczać granicy inwestora, by druga strona nie mogła posądzić sąsiada o pogwałcenie granicy.

Ogrodzenie od strony ulicy nie może naruszać granicy posiadłości. W przypadku działek narożnych może się okazać iż ogrodzenie winno mieć ścięty ów kąt. Ogrodzenie nie może również ograniczać widzialności na ulicy.

Budowa ogrodzenia Poznań nie wymaga pozwolenia na budowę, niemniej jednak w czasami wymaga zgłoszenia przewidywanej budowy ogrodzenia Poznań do starostwa powiatowego. Należy to uczynić w wypadku ogrodzeń stawianych od strony dróg, szosy, placów i innych miejsc publicznych. Dotyczy to także ogrodzeń o wielkości przekraczającej 2,2 m bez względu na to z której strony posesji będzie to płot ulokowane.

Zwolnione z potrzeby informowania i pozyskania pozwolenia są płoty nie przekraczające 2,2 m wysokości oraz zlokalizowane między sąsiadującymi posiadłościami.

baner_blogi

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • nowoczesne ogrodzenia pcv
  • pvc ogrodzenia
  • zgłoszenie budowy ogrodzenia płotu
  • ogrodzenie posiadłości prawo

Comments (2)

ogrodzenia utworzone z PCV były uważane za przenośnia złego smaku. Dzisiaj spotykamy je ogrodzenia plastikowe w kultowych ogrodach. I nie ma w tym nic kuriozalnego; plastik to praktyczny półprodukt, godny

Płoty drewniane żądają sporo uwagi. Jako że te sztachety wykonane są z przyrodniczych materiałów są podatne na działanie różnych wyznaczników. Płoty stworzone z drzewa chłoną wodę za sprawą czego mogą próchnieć czy gnić. Co więcej takie płoty nie są odporne na robactwo tj. korniki. Aby zapobiec prędkiemu zmarnieniu naszego ogrodzenia z drewna trzeba je konserwować co jakiś czas. Pod wpływem warunków atmosferycznych farba jaką pokryte są ogrodzenia z czasem płowieje i może odpryskiwać.

Write a comment